دوربین ترموگرافی

مبانی فیزیکی ترموگرافی مادون قرمز

ترموگرافی مادون قرمز (Infrared Thermography) مبتنی بر پدیده ای فیزیکی است که بیان می دارد هر جسمی با دمای بالاتر از صفر مطلق (۲۷۳٫۱۵- درجه سانتی گراد) تابش های الکترومغناطیسی از خود ساطع می کند. رابطه ی واضحی بین سطح یک جسم و شدت و ترکیب طیف ساطع شده از آن وجود دارد. با اندازه گیری شدت تابش های بدست آمده از یک جسم، دمای جسم به روشی غیر تماسی قابل تشخیص است.

محدوده ی طیف الکترومغناطیسی

تابش فروسرخ قسمتی از طیف امواج الکترومغناطیسی است که بلافاصله پس از نور قرمز با طول موج تقریبی ۷۶۰ نانومتر قرار دارد و به سمت طول موج های بالاتر (تا حدود ۱ میلی متر) گسترش می یابد. برای اندازه گیری دما، طول موج های تا ۲۰ میکرون از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

کاربرد دوربین های ترموگرافی

به طور کلی تمامی عیوبی که با اختلاف دما خود را آشکار می کنند توسط دوربین های ترموگرافی قابل شناسایی هستند. به عنوان مثال می توان به این عیوب اشاره کرد:

شناسایی عیوب الکتریکی-برقی

 • اتصالات سست
 • خارج از سرویس بودن یک قطعه
 • اکسیداسیون
 • اضافه بار در یک مدار
 • افزایش حرارت
 • سوختن و یا بد کار کردن یک قطعه

شناسایی عیوب مکانیکی

 • شناسایی نا همراستایی شفت و کوپلینک
 • تنظیم نبودن تسمه و پولی
 • خرابی بیرینگ ها
 • ترک در فونداسیون ها
 • خرابی سیکلون ها و داکت ها
 • مشکلات احتمالی استاتور و روتور

بازرسی لوله ها و مخازن

 • شناسایی سطح سیال در مخازن
 • شناسایی خوردگی در لوله ها و مخازن
 • شناسایی رسوب در لوله ها و مخازن
 • گرفتگی در لوله ها و شیر ها
 • بازرسی تله های بخار

بازرسی کوره ها

 • بررسی وضعیت ضخامت نسوز کوره
 • بررسی وضعیت توزیع دما در طول کوره
 • بررسی سلامت عایق کوره

بازرسی ساختمان ها

 • شناسایی نشتی ها و رطوبت در اماکن
 • بررسی سلامت پنجره های دو جداره
 • بررسی کیفیت عایق درزها و عدم عبور هوا از جداره ها
 • بررسی سلامت عایق های رطوبتی دیواره ها و پشت بام ها

همچنین از حوزه های کاربردی دیگر دوربین های ترموگرافی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آتش نشانی و عملیات امداد و نجات

پزشکی و دام پزشکی

تحقیق و توسعه و کاربرهای آزمایشگاهی

حراست و بازرسی از اماکن مهم

اتوماسیون

شناسایی نشتی گاز ها

 

مطلب پیشنهادی: معرفی برخی از مدل های دوربین حرارتی

مطلب پیشنهادی: با برترین تولید کنندگان دوربین حرارتی آشنا شوید

 

۱۴ نکته که قبل از خرید دوربین ترموگرافی باید بدانید

خرید یک دوربین مادون قرمز یک تعهد بزرگ است. حتی با وجود کاهش قیمت چشمگیر این دوربین ها در طول چند سال گذشته، شما می خواهید مطمئن شوید که برای پولتان بهترین گزینه را انتخاب می کنید و دوربین منتخب شما در طولانی مدت به شما خدمت خواهد کرد. برای برخی فاکتور هزینه نقش اصلی را در انتخاب بازی می کند، در حالی که برای دیگران، سخت افزار و نرم افزار های کلیدی بیشتر مهم هستند. در هر صورت، هر دوربینی را که انتخاب کنید باید کیفیت و قابلیت اطمینان بودن و همچنین پشتیبانی فنی و خدمات مناسبی را به شما ارائه نماید.
انتخاب های زیادی از مدل های “نشانه بگیر و عکس بگیر” گرفته تا مدل های تخصصی HD در مقابل شما قرار دارد. پیدا کردن بهترین انتخاب برای نیازهای شما دلهره آور به نظر می رسد. با مطالعه ی ۱۴ نکته ای که در پی می آید، می توانید به درک صحیحی از چیزی که میخواهید اندازه گیری کنید و محیطی که قرار است در آن اندازه گیری ها را انجام دهید می رسید.

۱) با توجه به بودجه خود یک دوربین حرارتی با بالاترین رزولوشن دتکتور/کیفیت تصویر بخرید

اکثر دوربین های مادون قرمز دارای پیکسل های کمتری در مقایسه با دوربین های طیف مرئی هستند بنابراین حتما به رزولوشن دتکتور توجه نمایید. هرچه رزولوشن دتکتور بیشتر باشد، دوربین می تواند اهداف کوچکتری را در فواصل دورتری بررسی نماید و تصاویر واضح تری را از آن ها بدست دهد.

همچنین مراقب تفاوت بین رزولوشن دتکتور و رزولوشن صفحه نمایش باشید. برخی تولید کنندگان تبلیغ زیادی را در مورد رزولوشن صفحه نمایش LCD انجام می دهند، در حالی که رزولوشن پایین دتکتور دوربین های خود را مخفی می کنند. در هر حال بخاطر داشته باشید که رزولوشن دتکتور دارای اهمیت بسیار بیشتری است زیرا کیفیت تصاویر ترموگرافی همیشه توسط رزولوشن دتکتور تعیین می شود.

دوربین حرارتی با بالاترین رزولوشن دتکتور

شکل ۱) مقایسه تصویر بدست آمده از دوربین هایی با رزولوشن دتکتور متفاوت. به وضوح قسمت مشخص شده در عکس ها و ارتباط آن به رزولوشن دتکتور دقت کنید.

 

۲) یک سیستم با دوربین داخلی نور مرئی مجهز به سیستم روشنایی و پوینتر لیزری پیدا کنید

در حال حاضر دوربین های ترموگرافی وجود دارند که دارای یک سنسور ۳ تا ۵ مگاپیکسلی برای تصویر برداری مرئی هستند، بنابراین نیازی نیست از یک دوربین اضافه برای تصویر برداری مرئی استفاده کنید. در این حالت عکس های دیجیتال مربوط به تصاویر IR شما کمک می کنند تا محل دقیق یک مشکل را پیدا کنید و اطلاعات آن را در اختیار تعمیرکاران قرار دهید. بنابراین اگر مشتری یا سرپرست شما به گزارش جامعی نیاز دارد، قطعا به دوربینی با این خاصیت نیاز خواهید داشت. همچنین مطمئن شوید این دوربین دارای یک منبع نور جهت روشن کردن نقاط تاریک تر است.

وجود یک لیزر پوینتر بر روی این دوربین ها هم میتواند بسیار ارزشمند باشد، مخصوصا وقتی که تصویر برداری از یک هدف احاطه شده با اجزای مشابه مد نظر است. نور لیزر در تصاویر مرئی گرفته شده با سنسور مرئی دوربین مشخص می شود و یک نقظه مرجع مفید را جهت بررسی تصاویر ترموگرافی در اختیار قرار می دهد.

دوربین ترموگرافی واردات | شرکت اینفورتکس

شکل ۲) منبع نور LED داخلی جهت روشن کردن نقاط تاریک و ایمنی بیشتر

قیمت دوربین ترموگرافی | خرید دوربین ترموگرافی | فروش دوربین ترموگارفی

شکل ۳) پوینتر لیزری جهت مشخص کردن هدف و ایجاد نقطه مرجع در تصاویر دیجیتال مرئی

 

مطلب پیشنهادی: معرفی دوربین های تصویربرداری حرارتی E6 ،E5 ،E4 و E8 شرکت FLIR

 

۳) دوربینی را انتخاب کنید که نتایج دقیق و تکرارپذیری را تحویل دهد

دوربین های فروسرخ نه تنها اجازه ی مشاهده ی تفاوت های دمایی را به شما می دهند، بلکه امکان اندازه گیری این تفاوت ها را برای شما فراهم می کنند. بنابراین ثبات و دقت اندازه گیری ها فاکتور مهمی در تعیین ارزش یک دوربین است.

برای اینکه بهترین نتایج را بدست آورید، به دنبال پیدا کردن دوربینی با دقت %۲± باشید. اما این تنها شاخص مهم نیست. جهت تولید نتایجی صحیح و قابل تکرار، دوربین گرمایی شما باید دارای ابزاری داخلی جهت وارد کردن “انتشار پذیری” و “دمای بازتاب شده” باشد.

دوربین ترموگرافی | قیمت دوربین حرارتی | دوربین گرمایی چیست؟

شکل ۴) امکانات مهم در دوربین های ترموگرافی

دوربین ترموگرافی | اندازه گیری دما

شکل ۵) اندازه گیری دقیق دمای یک نقطه ی خاص بر روی تصویر ترموگرافی

یک امکان مفید دیگر که می تواند در نظر گرفته شود وجود نقاط و فضاهای متحرک برای ایزوله کردن یک قسمت و تفسیر نتایج بدست آمده است. هر چه شما در استفاده از دوربین خود با تجربه تر شوید، این امکانات با معنی تر می شود.

 

۴) به دنبال دوربین ترموگرافی بگردید که خروجی آن فایل هایی با فرمت های استاندارد است

بسیاری از دوربین های مادون قرمز تصاویر را با فرمت هایی که تنها توسط نرم افزارهای تخصصی قابل خواندن و آنالیز است ذخیره می کنند. برخی از دوربین ها دارای فرمت انتخابی JPEG هستند که فاقد اطلاعات دمایی است. با این وجود تعدادی از دوربین ها تصاویری را ارئه می دهند که با وجود داشتن فرمت JPEG، دارای اطلاعات دمایی جاسازی شده در آن نیز هستند. این قابلیت به شما اجازه می دهد که تصاویر بدست آمده را بدون از دست رفتن اطلاعات حیاتی به مشتریان یا سرپرست خود ارسال نمایید.

همچنین به دنبال دوربین هایی بگردید که اجازه می دهند فایل های MPEG4 را از طریق USB به کامپیوتر یا مونیتور منتقل کنید. این قابلیت مخصوصا برای دریافت فعالیت های گرمایی دینامیک در جایی که سرد و گرم شدن به سرعت اتفاق می افتد و یا برای ثبت دستگاه های موتورایز در حرکت مفید است.

هزینه دوربین ترموگرافی | قسمت دوربین گرمایی FLIR

شکل ۶) تصاویر بدست آمده از دوربین های حرارتی باید دارای فرمتی استاندارد و حاوی اطلاعات دمایی باشد

 

۵) ارزش افزوده ی یک دوربین IR که به دستگاه های اندازه گیری بار الکتریکی و سطح رطوبت دارای بلوتوث متصل می شود را در نظر بگیرید

وسایل تست و اندازه گیری کنونی به دوربین های حرارتی خاصی اجازه ی تعیین چیزی بیشتر از دما را می دهند تا بتوان شدت آسیب های ناشی از رطوبت و مسائل الکتریکی را تعیین کرد. رطوبت سنج و کلمپ متر می توانند داده های مربوط به محیط مانند رطوبت، ولتاژ، جریان و مقاومت را به صورت بیسیم به دوربین انتقال دهند. این داده ها به صورت اتوماتیک در تصویر ترموگرافی ذخیره و جاسازی می شود. این داده ها جهت تشخیص موارد اضطراری و پیدا کردن راه حل مناسب حیاتی هستند.

دوربین ترموگرافی بیسیم | دوربین حرارتی وای فای دار

شکل ۷) در خرید دوربین های ترموگرافی، به قابلیت های اتصال بی سیم آن ها توجه نمایید

 

مطلب پیشنهادی: معرفی دوربین ترموویژن FLIR E4

 

۶) دوربینی را اتخاب کنید که دارای اپلیکیشن قابل نصب بر روی گوش های هوشمند باشد

دوربین های ترموگرافی که دارای اپلیکیشن قابل نصب بر روی گوش هوشمند هستند، به کابر اجازه می دهند تا تصاویر IR را برای آنالیز پرتابل، ایجاد گزارش و یا اشتراک گذاری به گوشی منتقل کنند. اماکن انتقال تصاویر از طریق وای فای در مواردی که زمان عنصری حیاتی است، مزیت بسیار بزرگی است.

دوربین ترموگرافی بازرسی کوره ها | دوربین ترموگرافی شناسایی سطح سیال مخازن

شکل ۸) دوربینی را انتخاب کنید که دارای اپلیکیشن اختصاصی مخصوص گوشی های هوشمند باشد

 

مطلب پیشنهادی: معرفی دوربین حرارتی FLIR ONE

مطلب پیشنهادی: معرفی دوربین حرارتی FLIR ONE PRO

 

۷) مطمئن شوید که دوبین انتخابی شما دارای ساختاری ارگونومیک است

در صورتی که از دوربین به صورت پیوسته و یا در دوره های زمانی طولانی استفاده می کنید، وزن آن می تواند نگرانی بزرگی باشد. یک دوربین سبک می تواند فشار بر روی شانه و کمر شما را در زمان های طولانی کاهش دهد. همچنین برخی دوربین ها دارای ساختاری منعطف هستند که به شما کمک می کنند با دردسر کمتری مکان های با دسترسی پایین را بررسی نمایید.

مساله دیگری که باید در نظر گرفته شود مکان دکمه های کنترل دوربین و نحوه ی دسترسی به منوی آن است. دوربینی را انتخاب کنید که با توجه به نحوه نگه داشتن آن توسط دست ها، مکان مناسبی را برای تعبیه دکمه ها ایجاد کرده باشد.

دوربین ترموگرافی | شرکت اینفورتکس

شکل ۹) خاصیت ارگونومیک و انتخاب مناسب مکان دکمه های کنترل دوربین، از معیارهای انتخاب یک دوربین ترموگرافی مناسب است

 

۸) قابلیت تصویر در تصویر و یا تصاویر ترکیبی به شما اجازه می دهد برای ایجاد گزارش های قابل فهم، تصاویر ترموگرافی را با تصاویر مرئی ترکیب کنید

قابلیت تصویر در تصویر به شما اجازه می دهد تا باکسی از تصویر ترموگرافی را بر روی تصویر مرئی همان قیمت قرار دهید تا بهتر بتوانید مکان مشکل را با پرسنل فنی و یا مشتری در میان بگذارید. همچنین برخی از دوربین های ترموگرافی پیشرفته دارای قابلیت ترکیب تصاویر هستند که امکان ترکیب تصاویر حرارتی و مرئی را برای شما ایجاد می کنند. این امکان به شما این امکان را می دهد که مکان دقیقی که میخواهید تصویر گرمایی از آن رگفته شود را تعیین کنید.

انتخاب دوربین ترموگرافی | خرید دوربین ترموگرافی

شکل ۱۰) ایجاد تصاویر ترکیبی به درک گزارش های ترموگرافی کمک بزرگی می کند

 

۹) به نرم افزار تولید گزارش دوربین دقت کنید

امروزه اکثر دوربین های حرارتی با نرم افزاری رایگان عرضه می شوند که اجازه ی آنالیزهای اولیه و تولید گزارشی ساده را به شما می دهد. همچنین برنامه های نرم افزاری پیشرفته تری هم وجود دارند که اجازه ی ایجاد گزارش های دقیق تر و آنالیزهای عمیق تری را به شما می دهند تا بتوانید از امکانات دوربین خود به خوبی استفاده کنید. در هر صورت، امکانات نرم افزار تولید گزارش دوربین های ترموگرافی جهت ارائه ی مستندات انجام کار به مشتریان نیاز به بررسی دارد.

دوربین ترموگرافی | شرکت اینفورتکس

شکل ۱۱) نرم افزار گزارش دهی دوربین های ترموگرافی می تواند جهت ایجاد خروجی از مستندات جهت ارائه به مشتری مفید باشد

 

۱۰) دوربین ترموگرافی با محدوده دمایی وسیع انتخاب کنید تا همزمان بتوانید دمای محیط و نقاط با دمای بالا را اندازه گیری کنید

محدوده ی دمایی یک دوربین ترموگرافی به شما می گوید که دوربین چه دماهایی را میتوند اندازه گیری کند (محدوده ی ۴- درجه فارنهایت تا ۲۱۹۲ درجه فارنهایت متداول است). همچنین حساسیت دوربین حداقل تفاوت دمایی قابل تشخیص بین دو نقطه توسط دوربین را نشان می دهد (مثلا ۰٫۰۵ درجه سانتی گراد). شما باید دوربینی را انتخاب کنید که دارای محدوده ی دمایی وسیعی داشته باشد تا بتوانید تمام دماهایی که معمولا با آن روبرو می شوید را اندازه گیری کند.

 

مطلب پیشنهادی: توضیح پدیده تابش توسط دوربین ترموگرافی

 

۱۱) به دنبال دوربینی با برنامه گارنتی و ضمانت معتبر باشید تا از سرمایه گذاری شما حفاظت شود

معمولا گارانتی دوربین های ترموگرافی برای قسمت های بدنه، باتری و سنسور IR به صورت جداگانه تعریف می شود. مطمئن شوید که شرکت سازنده دارای گارانتی معتبر و زمان ضمانت مناسبی است تا بتوانید از سرمایه گذاری خود بر روی این دستگاه اطمینان حاصل کنید.

 

۱۲) به این سوال پاسخ دهید که به دنبال چه سرعتی برای داده برداری هستید؟

وقتی به این سوال پاسخ می دهید، سه عامل را باید در نظر بگیرید: زمان نوردهی، نرخ فریم و زمان ضبط کلی.

 • زمان نوردهی

سرعت یک دوربین IR در گرفتن یک فریم منفرد از داده ها نشان دهنده ی زمان نوردهی است. این فاکتور در دوربین های نور مرئی متداول معادل سرعت شاتر است. هرچه زمان نوردهی کمتر باشد، در پدیده های سرعت بالا میزان محو شدن تصاویر کمتر است. با این وجود اگر زمان نوردهی خیلی کم باشد، میزان دریافت انرژی توسط دوربین کاهش می یابد. بنابراین تعادلی بین زمان نوردهی و ایجاد یک تصویر بهینه وجود دارد. برای تعیین اینکه سرعت دوربین برای شما مناسب است یا نه، باید سرعت هدف، سرعت گرم و سرد شدن هدف و یا سرعت حرکت دوربین را در نظر بگیرید.

 • نرخ فریم

نرخ فریم توصیف می کند که چند تصویر حرارتی را می توانید توسط دوربین IR در هر ثانیه برداشت کنید. دوربین های ترموگرافی با نرخ فریم بالا می توانند مشخصات حرارتی اجسام سرعت بالا، مانند پرتابه های بالیستیک یا رویدادهای انفجاری را دریافت کنند. در جدول زیر به صورت نمونه زمان نوردهی و نرخ فریم ۳ مدل از دوربین های حرارتی شرکت FLIR بیان شده است.

دوربین ترموگرافی | شرکت FLIR

جدول ۱) مقایسه زمان نوردهی و نرخ فریم ۳ مدل از دوربین های ترموگرافی شرکت FLI

 • زمان ضبط کلی

شما می خواهید تصاویری را با سرعت بالا برای بازه های زمانی طولانی ضبط کنید؟ و یا بازه های زمانی کوتاه مد نظر شما هستند؟ و یا اینکه می خواهید تصاویری را با سرعت پایین ولی برای ساعت ها ضبط نمایید؟ برای هریک از این سناریو ها، محصولات و امکانات متنوعی وجود دارد. فقط کافی است نوع نیاز خود را بدانید.

 

۱۳) اندازه و فاصله ی هدف شما چقدر است؟

جهت بدست آوردن بیشترین نقاط اندازه گیری بر روی جسم مورد نظر، باید لنزی را انتخاب کنید که میدان دید کاملی از جسم را به شما بدهد. به صورت همزمان باید رزولوشن فضایی دوربین را برای بدست آوردن بهترین جزئیات از جسم مورد نظر بهینه کنید. به صورت ایده آل تصویر باید به گونه ای باشد که کل میدان دید توسط جسم پر شود، اما گاهی اوقات دمای جسم یا موقعیت آن اجازه ی نزدیک شدن به آن را نمی دهد. بنابراین در چنین مواقعی با وجود کاهش رزولوشن تصویر، باید تصویربرداری از فواصل دورتری انجام گیرد. در هر صورت بلافاصله پس از تعیین اندازه جسم و میدان دید، می توانید لنزی مناسب برای این تصویربرداری را گزینش کنید.

 

۱۴) چه نوع دتکتوری برای کاربرد شما مناسب تر است؟

با توجه به کاربری شما، باند طول موجی که دوربین IR در آن انرژی را آشکارسازی می کند، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال طبق شکل ۱۲، در محدوده ی طول موجی ۷٫۵ الی ۱۳ میکرومتر و ۳ الی ۵ میکرومتر عبور امواج IR از اتمسفر مناسب است. بنابراین اگر کاربری شما شامل مشاهده ی اتمسفر از فاصله های دور است، انتخاب دتکتوری که در این پنجره ی طول موجی عمل کند بهینه خواهد بود.

محدوده طول موجی دوربین ترموگرافی

شکل ۱۲) میزان عبور نور IR از اتمسفر

به عنوان مثالی دیگر فرض کنید که کاربرد شما مشاهده و بررسی فیلامان لامپ های حبابی است. برای این کار شما باید از خارج از حباب لامپ به فیلامان نگاه کنید. در چنین کاربردی شما به دوربینی با محدوده طول موجی ۳ الی ۴٫۱ میکرومتر نیاز دارید. زیرا محدوده ی گسیل امواج این لامپ در این ناحیه قرار دارد (شکل ۱۳).

دوربین ترموگرافی | گسیل لامپ حبابی

شکل ۱۳) منحنی گسیل لامپ حبابی

شکل ۱۴ نشان دهنده ی تصویر ترموگرافی بدست آمده از دوربینی است که در محدوده ی طول موجی ذکر شده عمل می کند. این تصویر نشان می دهد که دوربین با دتکتور InSb اجازه ی اندازه گیری دمای فیلامان را به شما می دهد.

فیلامان لامپ حبابی | دوربین ترموگرافی

شکل ۱۴) تصویر ترموگرافیک لامپ حبابی با دتکتور InSb (ناحیه طول موجی ۳ الی ۵ میکرومتر)

از طرف دیگر، شکل ۱۵ نشان دهنده ی تصویر ترموگرافیک بدست آمده در زمانی است که از دوربینی در خارج از پنجره طول موجی گسیل شده توسط لامپ حبابی استفاده شود. همانطور که قابل مشاهده است، در این تصویر تنها سطح حباب لامپ مشخص است و دمای فیلامان لامپ قابل اندازه گیری نیست.

دوربین ترموگرافی | لامپ | دوربین حرارتی | شرکت اینفورتکس

شکل ۱۵) تصویر ترموگرافیک لامپ حبابی با دتکتور MicroBolometer (ناحیه طول موجی ۷٫۵ الی ۱۳ میکرومتر)