نورسنج

نورسنج ها اطلاعاتی حیاتی را برای عکاسان و سینماگران در مورد حرفه شان فراهم می آورند. این دستگاه اندازه گیری دقیقا به کاربر می گوید که چه ترکیبی از سرعت شاتر/روزنه را بر اساس استاندارد خاکستری ۱۸ درصد بکار ببرد و حتی می تواند جداول و نمودارهای دارای جزئیاتی در مورد کیفیت و رنگ نوری که یک نفر استفاده می کند را ارائه کند. معمولا این دستگاه به عنوان وسیله ای جهت بررسی تنظیمات نوردهی در تصاویر کاملا متعادل در نظر گرفته می شود. علاوه بر این بعضی از مدل ها می توانند قابلیت های استثنایی و مفید دیگری مانند اندازه گیری فلش، خواندن دمای رنگ و … را فراهم سازند.

نورسنج | نورسنج عکاسی | شرکت اینفورتکس

خواندن نور فرودی در مقابل خواندن نور بازتابی

خواندن نور می تواند به دو روش انجام شود: با خواندن نور “فرودی” بر روی جسم، یا خواندن نور “بازتابی” از جسم. اغلب نورسنج ها می توانند به هر دو روش عمل کنند، اما هر کدام از روش ها دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد.

خواندن نور فرودی نیازمند نورسنجی است که از مکان جسم به سمت دوربین نشانه گرفته شده باشد. ثابت شده که این روش بسیار دقیق است (بسیار دقیق تر از روش بازتابی) زیرا نورسنج در این روش توسط سطوح بسیار بازتابنده و یا سطوح تارک فریب نمی خورد. البته استفاده از این روش برای اجسام در فاصله ی دور و یا اجسامی که با سرعت حرکت می کنند دشوار است.

نورسنج عکاسی | light meter | شرکت اینفورتکس

شکل ۱) خواندن نور تابیده شده به شئ

روش خواندن نور بازتابی روشی متداول تر است، مخصوصا از زمانی که اکثر دوربین های مدرن دارای نورسنج داخلی شدند. در این روش میانگینی از نورهای بازتابی مختلف از کل صحنه ی عکس برداری گرفته می شود تا عکس بتواند تنظیمات نوردهی دقیقی را انجام دهد. در مواردی که کنتراست بسیار زیادی بین اجزای مختلف یک جسم یا صحنه وجود دارد و یا اختلاف های زیادی در بازتاب نور مشاهده می شود، این سیستم ها به سختی می توانند اندازه گیری دقیقی را انجام دهند. با این وجود در این روش تنظیمات اولیه بسیار سریع و آسان انجام می گیرد.

نورسنج | photometer | شرکت اینفورتکس

شکل ۲) خواندن نور بازتاب شده از شئ

چیزی که می تواند باعث ایجاد مزیت برای نورسنجی نور بازتابی شود استفاده از کارت خاکستری ۱۸ درصد است که با فراهم کردن سطحی ثابت جهت خواندن نور، دقت را افزایش خواهد داد. مزیت بعدی این نوع اندازه گیری، قابلیت خواندن نور چندین جسم به صورت متوالی و سریع است تا فهم بهتری از ناحیه دینامیک صحنه به صورت کل بدست آید.

اندازه گیری نقطه ای

نورسنج های نقطه ای نوع خاصی از نورسنج های بازتابی هستند که نور قسمت بسیار کوچکی از یک جسم را (معمولا ۱ تا ۳ درجه و در برخی مدل ها ۵ تا ۱۰ درجه) اندازه گیری می کنند. بنابراین کاربران می توانند یک جسم خاص رو مورد ارزیابی قرار دهند، بدون اینکه اجسام تاریکتر و یا روشن تر موجود در محیط در اندازه گیری آن ها اخلالی ایجاد کنند. به عنوان نمونه ای کاربردهای این وسیله می توان به اجسام پس زمینه و یا پس زمینه های تاریک اشاره کرد که بخاطر میانگین گرفتن نور کل صحنه، توسط نورسنج های معمولی قابلیت اندازه گیری دقیقی ندارند.

بسیاری از نورسنج های دستی می توانند با نصب قطعات جانبی به نورسنج نقطه ای تبدیل شوند. همچنین بسیاری از دوربین ها به یک مد اندازه گیری نقطه ای مجهز هستند.

 

مطلب پیشنهادی: برترین برندهای نورسنج کدامند؟

 

اندازه گیری فلش

با وجود اینکه نور محیط یا ثابت که اندازه گیری ساده ای دارند، اندازه گیری فلش به اتصالات یا مدهاییی جهت ایجاد قابلیت خواندن این نور نیازمند است. این بیشتر به علت زمان بسیار کوتاه روشن شدن فلش است که معمولا بیشتر از ۱/۱۰۰۰ ثانیه است. بیشتر نورسنج های با قابلیت اندازه گیری فلش دارای ترمینال PC و یا پورت های سینک دیگری برای تریگرینگ مستقیم یک فلش هستند، در حالی که بعضی از آن ها دارای فرستنده های رادیویی هستند که به صورت بی سیم عمل می کنند. یک روش دیگر، یک مد اندازه گیری فلش بدون سیم خاص است که نورسنج را بر روی حالت آماده به کار (standby) قرار می دهد و اندازه گیری از انفجار نور را در زمانی که فلش توسط یک منبع دیگر تریگ شده است، ذخیره می کند.

اندازه گیری های خاص

در حالی که نیاز عکاسان معمولا با تنظیمات و اندازه گیری های پایه ای بر طرف می شود، وقتی صحبت از تنظیم نور می شود، سینماگران و فیلمبرداران نیازها و خواست های بیشتری دارند. مدل های مخصوص سینما با تنظیمات گسترده ای برای نرخ فریم (fps) و توانایی نمایش بر اساس lux، foot-candle و زاویه شاتر در دسترس هستند.

جدا از نورسنج های متداول، برخی از شرکت ها رنگ سنج ها یا اسپکترومترهایی تولید می کنند که تحلیلی با جزئیات از نور شما را ارائه می دهند. این دستگاه ها مقایسه ی دو منبع نور متفاوت و منطبق کردن یا ایجاد اختلاف بین آن ها با توجه به نیاز شما را ممکن می سازند. یک کاربرد دیگر کنترل کیفیت نور است زیرا برخی از منابع نوری ممکن است در برخی رنگ ها دچار کمبود باشند که این بر روی عکس های شما اثر منفی می گذارد.

 

قیمت نورسنج | شرکت اینفورتکس

شکل ۳) دمای رنگ ها می تواند با توجه به منبع نور و شرایط محیط شیفت کند (چپ سردتر و راست گرمتر)

نورسنج های دستی در مقابل نورسنج های درونی دوربین ها

دوربین های با تکنولوژی جدید برای هر کاربری یک نورسنج داخلی بازتابی را فراهم ساخته اند. این امر ممکن است موجب تردید در تهیه یک نورسنج دستی شود. با اینکه برای نورسنج های داخلی دوربین ها تنظیمات متعددی وجود دارد و کاربر می تواند نور سنجی میانگین و نقطه ای را توسط آن هابه راحتی و با دقت بالا انجام دهد، اما برخی موقعیت ها نیازمند نورسنج های دستی هستند.

نورسنج های داخلی دوربین ها به هیچ عنوان نمی توانند نور فلش یا نور فرودی را بخوانند، بنابراین در این موقعیت ها به یک واحد مجزا نیاز است. همچنین نورسنج های داخلی دوربین ها در زمان راه رفتن و یا در زمان اندازه گیری نور چیدمان های پیچیده خوب عمل نمی کنند. در حالی که بسیاری از کاربران نیاز به نورسنج های دستی را احساس نمی کنند، افراد دیگری هستند که قابلیت های یک رنگ سنج یا نور سنج را بسیار ارزشمند می دانند. نور سنج ها می توانند اطلاعاتی دقیق از نورپردازی شما را در اختیارتان قرار دهند و حتی چیزهایی مانند فیلتراسیون را با فراهم کردن اعدادی دقیق ساده سازی کنند. از آنجایی که نور مهم ترین فاکتور در عکاسی و فیلم برداری است، کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن بسیار ارزشمند است.

 

مطلب پیشنهادی: با تولید کنندگان نورسنج آشنا شوید

 

[su_note note_color=”#eeeeee” text_color=”#333333″ radius=”3″ class=””]

مشتریان گرامی می‌توانند جهت تهیه انواع نورسنج با شرکت اینفورتکس در ارتباط باشند .

[/su_note]

لطفا جهت استعلام قیمت محصولات مورد نظر خود از این قسمت اقدام نمایید.استعلام قیمت
+