اندازه گیری آرسنیک در برنج با طیف سنج جذب اتمی

اندازه گیری آرسنیک در برنج با طیف سنج جذب اتمی | شرکت اینفورتکس

بررسی و نظارت بر میزان فلزات سنگین در بدن انسان، سوخت های فسیلی و محیط زیست با تکنیک های اسپکتروسکوپی متعددی مانند طیف سنجی جذب اتمی (AAS)، طیف سنجی پلاسمای جفت شده القائی (ICP)، طیف سنجی پلاسمای جفت شده القائی – اسپکترومتر جرمی (ICP-MS)، طیف سنجی فلورسانس اشعه ایکس (XRF) و … قابل انجام است. دستگاه طیف سنج جذب اتمی (Atomic Absorption Spectroscopy) از تجهیزات آنالیز آزمایشگاهی است که تحلیل طیف وسیعی از عناصر و تعیین غلظت آنها را در محدوده گسترده ای از غلظت ها، از ترکیبات اصلی تا اجزاء تشکیل دهنده در سطوح کم مقدار (در حد ppm و ppb) را با سرعت، دقت و حساسیت بالا انجام می دهد. دستگاه طیف سنج جذب اتمی در حوزه های مختلف صنعت از جمله صنایع غذایی، داروسازی، محیط زیست، آب و فاضلاب، معدن و پزشکی و سلامت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

عنصر سمی آرسنیک (As) در برنج

آرسنیک یکی از سمی ترین عناصر موجود در جهان است که در پوسته زمین وجود دارد. تولید این عنصر در نتیجه فعالیت های انسانی و به طور طبیعی در محیط زیست، از جمله فرسایش سنگ های حاوی آرسنیک، انفجار آتشفشان ها و در گذشته، استفاده از آفت کش هایی حاوی آرسنیک اتفاق می افتد. آرسنیک به دو صورت آلی و غیر آلی وجود دارد که شکل غیر آلی آن خطرناک ترین نوع آن است و اثرات نامطلوب بهداشتی و سلامتی به همراه دارد. از آنجایی که آرسنیک در آب، خاک و هوا وجود دارد، برخی از محصولات غذایی در حین رشد آن را جذب می کنند و نمی توان آن را به طور کامل از غذا حذف کرد.

برنج یکی از اجزای اصلی رژیم غذایی برای ۴٫۲ میلیارد نفر از جمعیت جهان و پس از گندم دومین محصول پرمصرف کشور ایران است  و به دلیل تمایل زیاد به جذب آرسنیک از منابع عمده آرسنیک غیر آلی می باشد که سمی ترین نوع آن است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض میزان بالایی از آرسنیک، خطر ابتلا به سرطان پوست، مثانه، ریه، بیماری های قلبی و دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد. به همین دلیل وجود برنج های حاوی سطوح بالایی از آرسنیک در بازار، باعث نگرانی های جدی است. سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) میزان مجاز آرسنیک موجود در برنج را کمتر از ۱۰۰ ppb تعیین کرده است.

آرسنیک در برنج | شرکت اینفورتکس

 

اندازه گیری آرسنیک در برنج سفید با دستگاه طیف سنج جذب اتمی

اندازه گیری آرسنیک در برنج سفید با استفاده از طیف سنجی جذب اتمی هیدرید (HG-AAS) قابل انجام است. بر اساس این واقعیت که در دمای محیط، عناصری مانند آرسنیک و سلنیم با هیدروژن فعال تولید شده واکنش می دهند تا ترکیبات گازی هیدروژن تولید کنند، روش تولید هیدرید به عنوان تکنیکی برای اندازه گیری عناصری مانند As و Se با حساسیت بالا شناخته می شود. روش معمول مورد استفاده برای اسپکتروسکوپی جذب اتمی شامل ارسال گاز هیدروژن ترکیبی AsH3 تولید شده در ژنراتور بخار هیدرید به یک سلول جذب کوارتز و اتمیزه کردن عناصر توسط تجزیه حرارتی است. پس از آن برای گرم کردن سلول جذبی از شعله یا گرمایش الکتریکی (کوره) استفاده می شود. گرمایش الکتریکی نیاز به تدارک گاز لازم برای روش شعله (استیلن و هوا) را نداشته و حساسیت حدود ۱٫۵ برابر بیشتر نسبت به روش شعله برای اندازه گیری آرسنیک ارائه می دهد.

دیگر کاربرد های دستگاه طیف سنج جذب اتمی

🔴 آنالیز عناصر فلزی خون با دستگاه Atomic Absorption

🔴 تعیین میزان عناصر فلزات سنگین در آب آشامیدنی با دستگاه جذب اتمی

🔴 آنالیز مواد معدنی آبمیوه با استفاده از دستگاه طیف سنج اتمیک ابزوربشن

🔴 بررسی فلزات موجود در ادویه جات با دستگاه اسپکتروفتومتر جذب اتمی (AAS)

🔴 تجزیه وتحلیل عناصر فلزی نفت کوره با دستگاه اسپکتروسکوپی جذب اتمی

🔴 اندازه گیری فلزات سنگین در ماهی و غذاهای دریایی با طیف سنجی جذب اتمی

 

[su_note note_color=”#eeeeee” text_color=”#333333″ radius=”3″ class=””]

مشتریان گرامی می‌توانند جهت تهیه انواع دستگاه اسپکتروسکوپی جذب اتمی با شرکت اینفورتکس در ارتباط باشند .

[/su_note]

لطفا جهت استعلام قیمت محصولات مورد نظر خود از این قسمت اقدام نمایید.استعلام قیمت
+